Neler Sizi İyi Bir Psikolog Yapar?
19 Mart 2018
Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtisi Ve Tedavi Yöntemleri
31 Mart 2018

Online Terapi

 

 

Online terapi; zihinsel sağlık danışmanlığının internet üzerinden sağlanma olayıdır. Ayrıca e-terapi, uzaktan terapi, internet terapisi ve web terapisi olarak da bilinir. Terapistler ve çevrimiçi terapi ağları, mesajlaşma, görüntülü sohbet, sesli mesajlaşma ve sesli mesajlaşma uygulamaları gibi çeşitli ortamları kullanır. Aynı zamanda haftalık terapi randevularına gitmeniz gerekmediğinden büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Siz ve terapistiniz bir web kamerasına sahipseniz; tek ihtiyacınız olan şey, kendi evinizin rahatlığından psikolojik hedeflerinize yardımcı olabilecek yüz yüze görüşmeyi kolaylaştırmak için bir internet bağlantısıdır.

Online terapi desteği, günümüz yoğun yaşam temposunda bir uzman ile yüz yüze görüşebilecek zaman bulamayanlar için ideal bir destek türüdür. Etik kurallara uyulduğu ve uzman kişiler tarafından sunulduğu sürece Online psikolojik destek almakta hiç sakınca yoktur.

 

 

Online terapinin avantajları

  • Zamanda esneklik sağlar.
  • Bazı danışanlar terapi aldıklarının bilinmesini istemezler böyle kimseler için online terapi anonim bir alternatif oluşturur.
  • Online terapi yoluyla yüz yüze konuşmaya çekinen danışanlar daha rahat bir şekilde utandıkları konuları açabilirler.
  • Fiziksel kısıtlamaları olanlar,
  • Terapistlerin uzmanlık alanlarına bakarak kendi istediğiniz uzmanla çalışabilmek,
  •  Online terapi ücretleri kimi zaman normal terapi ücretlerinden daha uygundur.

 

Online Terapi nasıl yapılır?

Online terapi, acil müdahale ve kriz yönetimi gerektiren durumlar dışında terapist ile danışan arasında psikoterapinin etik yaklaşımlarına uygun şekilde yapılır. Terapi için uygunluk durumu değerlendirmesi sonrası gerçek bir psikoterapi seansı nasılsa ona uygun olarak uygulanır. Psikolog ve danışan, uygun mekan ve gizlilik prensiplerine eşliğinde güvenli online iletişim akışı sağlayarak seansları randevulaşarak gerçekleştirirler.

 

 

                                                                                                                 

Övgü Yaren Soydan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir