Neler Sizi İyi Bir Psikolog Yapar?

Kardeş kıskançlığı ve Çözüm Önerileri
1 Ağustos 2017
Online Terapi
24 Mart 2018

Neler Sizi İyi Bir Psikolog Yapar?

 

İyi bir psikolog olmak, hemen hemen her psikoloğun istediği ve bunun için çokça çaba sarfettiği bir uğraştır. Montaigne bir sözünde şöyle der; ’Başarılı insanların ilk işi, insanların benimseyecekleri bir vizyon yaratmaktır.’ Yani bir psikoloğun da başarılı olabilmesi için önce bir vizyona sahip olması gerekir.
Peki gerçekten iyi psikolog kimdir ve daha da önemlisi bir psikoloğun iyi sıfatına sahip olabilmesi için neler yapması gerekir?

Öncelikle tüm insanları aslında belirli parçalardan ve farklı renklerden oluşan bir yap-boz olarak görecek olursak yazının devamında ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Öncelikle her ne olursa olsun her insanda olduğu gibi psikolog adayı bireylerin mesleğini seviyor olması önemli bir unsurdur. Psikolog, insanın içindeki probleme ışık tutarak danışanıyla birlikte en iyi şekilde o problemi çözendir. Düşüncelerin altında yatan nedenleri, sorunları yani insanları anlayandır. Psikolog olmak birçok sorumluluğu da yanında getirir; disiplinli çalışma, eleştirilere açık olma, güven verebilme gibi bu özellikler bu sorumlulukların başında gelmektedir.

Bir diğer psikolog olmak yazımıza göz atmak için tıklayınız. 

Psikolog olmadan önce hazır olmamız gereken bir takım önemli noktalar vardır. Öncelikle, uzun süreli bir eğitim hayatının sizi beklediğini bilmelisiniz. Aynı zamanda psikoloji okurken öğrendiğiniz her bilgi; sizi insanları anlamaya, dinlemeye ve gözlemeye itebilir fakat psikolog ve psikolog adayları için önemli olan bakmak değil görmektir. İşin sırrı tam da burada devreye girer.
Psikolog olmanın özelliklerinden biri de; tamamıyla objektif olmaya çalışmak ve dünyayı başkasının gözlerinden görebilmektir. Yap-boz parçaları yerine oturdukça aslında ana resim ortaya çıkar. İyi bir psikoloğun; empati yapması, üretken ve sabırlı olması gerekmektedir. Her meslekte olduğu gibi etik davranmalı ve etik kuralların dışına çıkmamaya çalışmalıdır. Tüm bu noktalardan sonra işinizden keyif ve danışanlarınızdan olumlu geri dönüşler aldığınızda insanlara yardımcı olmanın mutluluğu sizi daha iyi yerlere getirecektir.
Övgü Yaren Soydan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir