Aile İçi Etkili İletişim

Kardeş kıskançlığı ve Çözüm Önerileri
1 Ağustos 2017
Neler Sizi İyi Bir Psikolog Yapar?
19 Mart 2018

Aile İçi Etkili İletişim

İnsanların duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarmasına iletişim denir. İki kişi arasında geçen bu iletişim yazılı, sözlü veya görsel ifadeler kullanılarak gerçekleştirilir. Gayri resmi olan ilişkilerde daha çok sözlü ve görsel iletişim kanalları kullanılmaktadır. Aile; evlilikle birlikte resmiyet kazanmış olsa da aile üyeleri birbirleriyle sözlü ve görsel ögelerle iletişime geçer. Aile müessesesinin sağlıklı bir işleyiş kazanması üyelerinin birbirleriyle kurduğu iletişimin kalitesine bağlıdır. Aile içerisinde ne kadar kaliteli iletişim kurulursa o kadar sağlıklı ve kaliteli bir ilişki ağı oluşturulmuş olur.

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalıdır

1 –  Her bir aile üyesi iletişim kurduğu diğer kişiyle net ve anlaşılır ifadeler kullanmalıdır.

2 – Etkin Dinleme; İnsanlar karşısındaki kişi konuşurken ona dinlediğini hissettirmelidir. Söz almak için sabırsız davranmadan sabırlı bir şekilde dinlemelidir.

3 – “Ben” Dili; “Sen” diyerek başlanan cümleler genelde yargılayıcı anlam içermektedir. Böyle durumda karşı taraftaki aile üyesi sadece kendisini savunmaya yönelir ki bu durum da problemi çözmekten ziyade daha da karmaşık hale getirebilir. Örneğin: “Sen ….. yapmasaydın, böyle olmayacaktı.” yerine “…….böyle olduğu için ben kendimi mutsuz hissediyorum.” şeklinde ifade edilmelidir.

4 – Aile üyeleri birbirlerinin yaşam alanlarına tamamen nüfuz etmeye çalışmamalıdır. Her üyenin ayrı bir birey olduğu bilinmeli ve kabul edilmelidir. Sahiplenmeci davranışlar aile içi iletişimin bozulmasına ve mutsuzluğa yol açar.

5- Aile üyeleri birbirlerini her ne kadar çok seviyor ve değer veriyor olsa da iş/okul vs. gibi nedenlerden dolayı birlikte geçirilen zaman çok kısadır. Dolayısıyla bu kısa zaman maksimum düzeyde kaliteli olmalıdır.

6 – Aile üyeleri zaman zaman birbirlerini eleştirme ihtiyacı hissedebilir. Hem eleştirilere açık olunmalı hem de bu eleştiriler yapıcı olmalıdır. Ayrıca eleştiri yapan kişinin üsluba uygun davranması gerekmektedir.

7 – Gergin olunan dönemlerde aşırı tepkiler(bağırmak, hakaret vs.) vermekten uzak durulmalıdır. Ani, yıkıcı ve cezalandırıcı davranışlardan kaçınılmalıdır.

 

Psikolog Uğur Şentürk

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir